Zielone Szkoły by zapobiec przed chorobami cywilizacyjnymi u dzieci

Zielone szkoły w Górach świętokrzyskich

Szybkie tempo życia, brak bliskiego kontaktu z przyrodą, lekceważenie podstawowych zasad żywienia i higieny snu u dzieci to bolączki współczesnej cywilizacji. Alternatywą mogą być zielone szkoły – tygodniowe wyjazdy do miejsc, które oferują odmienne formy spędzania czasu i stylu życia.

Dlaczego dzieci nie chcą bawić się na dworze

Dynamiczny rozwój technologii elektronicznej, w szczególności urządzeń multimedialnych oraz internetu sprawił, że dziś praktycznie każdy dorosły posługuje się na co dzień smartfonem lub tabletem. Potrzeba zielonej szkoły by dzieci nie były tak wpatrzone w smartfony-zielone szkoły w górach świętokrzyskichKupowanie tych urządzeń dzieciom wynika po części z ich chęci dorównania rówieśnikom, po części z wygody rodziców – nie chcą dzielić się swoimi „zabawkami”, wolą by dzieci miały własne egzemplarze.W efekcie mamy pokolenie dzieci wpatrzonych w telefony, tablety i ekrany komputerów. Dzieci, które praktycznie nie wychodzą z domu, bo nie widzą takiej potrzeby. Mamy też pokolenie dzieci, które borykają się z problemami ze snem, koncentracją, są podatne na depresje i inne choroby cywilizacyjne. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną wielorakich zaburzeń jest wpływ niebieskiego światła, emitowanego przez wyświetlacze telefonów i monitory komputerów. Niebieskie światło, serwowane oczom w nadmiarze, zaburza produkcję melatoniny, co bezpośrednio prowadzi do problemów z zasypianiem. Brak snu przekłada się na problemy z prawidłowym funkcjonowaniem w dzień.

Zagrożenia wynikające z życia w mieście

Dzieci z wielkich miast nie wiedzą, co to świeże powietrze, nie znają smaku prawdziwego jedzenia, nie bawią się na dworze. Zamiast tego ich płuca atakowane są spalinami i wszechobecnym smogiem. Zamiast smacznych i zdrowych posiłków często jedzą dania kupowane w budkach z fast-foodami, są narażone na GMO oraz żywność niewiadomego pochodzenia. Nawet te warzywa i owoce, które można kupić na bazarach miejskich, nie zawsze są wolne od pozostałości po nawozach sztucznych. W efekcie dzieci jedzą smaczne i dorodnie wyglądające owoce i warzywa, w których próżno szukać witamin i minerałów. Niebezpiecznie często sięgają po białe pieczywo i słodycze. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe prowadzą do otyłości, a w dorosłym wieku do chorób bezpośrednio z nią związanych, np. cukrzycy, otłuszczenia wątroby, wrzodów żołądka. Duże ośrodki miejskie to także konieczność stałego przebywania w polu elektromagnetycznym wytwarzanym przez wszechobecne nadajniki.

Rola zielonej szkoły w kształtowaniu prawidłowych nawyków

Wycieczki szkolne, a w szczególności zielone szkoły, to idealny sposób, by pokazać dzieciom, że można żyć inaczej. Na nic teoretyzowanie na temat zdrowego stylu życia, niebezpieczeństw związanych z długotrwałym korzystaniem z komputera czy jedzeniem hamburgerów, jeśli nie można pokazać alternatywy dla takich zachowań. A co jest taką alternatywą? Pobyt z dala od wielkomiejskiego zgiełku, w bliskim sąsiedztwie natury, w miejscu, gdzie rytmu dnia nie wyznacza telewizja i komputer. Szkoła odgrywa bardzo dużą rolę w edukacji młodego pokolenia. Mowa nie tylko o wtłaczaniu wiedzy w umysły nieletnich, ale także kształtowaniu w uczniach prawidłowych nawyków, umiejętności odróżniania tego, co zdrowe i potrzebne, od niezdrowego i niepotrzebnego, aczkolwiek wygodnego. Zielone szkoły w Górach świętokrzyskichCykliczne wyjazdy na zielone szkoły pozwalają dzieciom naocznie przekonać się, że można oddychać świeżym, czystym powietrzem, jeść zdrowe jedzenie, spać osiem lub więcej godzin bez przerwy i bez problemów z zasypianiem.Można też uczyć się inaczej, niż siedząc w szkolnej ławce. Wykształcenie nawyku i potrzeby kontaktu z przyrodą już w młodym wieku, na pewno zaowocuje w dorosłym życiu dobrym zdrowiem i umiejętnością zachowania proporcji między korzyściami i zagrożeniami wynikającymi ze zdobyczy cywilizacji.

Atrakcje Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie od lat postrzegane są jako idealne miejsce na organizację zielonych szkół. To jedno z niewielu miejsc w Polsce, które może zaoferować tak wiele różnorakich atrakcji zgrupowanych w blisko siebie. Znajdziemy tu nie tylko walory przyrodnicze (o co w górach nietrudno), ale także geologiczne, historyczne, edukacyjne, a nawet religijne. Organizatorzy zielonych szkół mają tu naprawdę duże pole do popisu. Góry Świętokrzyskie są tak bogate w atrakcje dla najmłodszych, że bez trudu da się w tym samym miejscu zorganizować kilka cykli zielonej szkoły i za każdym razem można zaproponować dzieciom inny program. Oczywiście wszystko to jest możliwe pod warunkiem znalezienia idealnej lokalizacji, w której można zakwaterować uczniów. Takiej, która będzie spełniała wszystkie przepisy związane z bezpieczeństwem, ponadto zapewni wygodne lokum i pakiet rozrywek.

Zielone szkoły w pensjonacie Grynwald

pensjonat agroturystyczny grynwald najlepszy w górach świętokrzyskich dla zielonej szkołyGrynwald to miejsce, które można uznać za wzorcowe, jeśli chodzi o zakwaterowanie zielonych szkół. Duży, pięciohektarowy teren daje niezliczone możliwości obcowania z przyrodą, jakiej nie brakuje w Rembowskim lesie. Pensjonat agroturystyczny wraz z przylegającym terenem jest w całości ogrodzony, dzieci nie są narażone na żadne czyhające na zewnątrz niebezpieczeństwa. W zalesionej części działki rozmieszczone są zadaszone wiaty, gdzie mogą odbywać się zajęcia dydaktyczne dla dzieci. Do dyspozycji dzieci z zielonej szkoły  są boiska do gry w piłkę nożną i w siatkówkę, dziewięciodołkowe pole do disc golfa oraz duży plac zabaw. W pensjonacie czeka duży salon z kominkiem, w którym na każdym turnusie odbywa się dyskoteka w starym stylu – z nieodłączną grą świateł w stylu disco. Pensjonat agroturystyczny Grynwald wyraźnie wyróżnia się pozytywnie na świętokrzyskiej mapie ośrodków przystosowanych do przyjmowania zielonych szkół.