Co koniecznie trzeba zobaczyć w Kielcach?

To miasto przyciąga bliskością Gór Świętokrzyskich oraz zabytkami, obok których nie można przejść obojętnie. Na jakie obiekty koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę podczas wycieczki po tak ciekawym mieście, jakim są Kielce? Oto atrakcje, dzięki którym miasto to stało się tak kuszącym celem wielu turystycznych wypraw.

TOP 7. Centrum Geoedukacji w rezerwacie Wietrznia

Centrum Geoedukacji-Góry ŚwiętokrzyskieKielce są miastem wyjątkowym – szczególnie dla miłośników geologii. Z myślą o pasjonatach tej dziedziny nauki, przygotowano tu jedyne w swoim rodzaju centrum edukacyjne. Znajduje się ono na terenie rezerwatu „Wietrznia”, a jego głównym celem jest upowszechnianie wiedzy z zakresu geografii i geologii. Nowoczesna ekspozycja i ciekawe wystawy sprawiają, iż każdy z nas może w ciekawy sposób zapoznać się z geologicznymi atrakcjami Gór Świętokrzyskich oraz poszerzyć swą wiedzę na temat warunków, w jakich owe góry powstawały. To miejsce przyciąga też tych, którzy chcą nauczyć się trudnej sztuki rozpoznawania skamieniałości oraz dla tych, którzy chcą pokonać specjalną trasę spacerową, prowadzącą po terenie dawnego kamieniołomu.

TOP 6. Rezerwat Kadzielnia

Rezerwat Kadzielnia- KielceRezerwat Kadzielnia to kolejna atrakcja, którą Kielce przyciągają miłośników geologii. Rezerwat, urządzony na terenie dawnego kamieniołomu w 1962 roku, jest kojarzony z takimi ciekawostkami, jak Skałka Geologów czy też liczne jaskinie. To miejsce jest też nie lada gratką dla miłośników przyrody, a to ze względu na ciekawe gatunki pająków i nietoperzy, dla których tutejsze jaskinie stały się idealnym miejscem. Rezerwat Kadzielnia znany jest też z ciekawej szaty roślinnej, przy czym prym wiodą tu gatunki wapieniolubne.

TOP 5. Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego

Muzeum S. Żeromskiego Świętokrzyskie, KielceWycieczki po Kielcach są świetną okazją do tego, by odwiedzić miejsca związane z tak znaną postacią, jak Stefan Żeromski. Jednym z tych obiektów, które warto odwiedzić w trakcie wędrówki śladami tego pisarza, jest Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego. Mieści się ono w budynku, w którym nauki pobierał młody Stefan Żeromski. Muzealne eksponaty przypominają o dzieciństwie pisarza oraz o gimnazjum, które mieściło się tu w jego czasach. Ciekawa ekspozycja sprawia, że do placówki tej chętnie zaglądają i miłośnicy twórczości Żeromskiego, i ci, którzy w czasie wycieczki po Kielcach chcą poszerzyć swą wiedzę na temat regionu świętokrzyskiego i jego historii.

TOP 4. Muzeum Zabawy i Zabawek
Dawne hale targowe, wzniesione w latach 70-tych XIX stulecia, służą obecnie jako siedziba dość nietypowej placówki muzealnej. Urządzone w tym miejscu Muzeum Zabawy i Zabawek to jedna z ważniejszych atrakcji na terenie Kielc oraz miejsce chętnie odwiedzane przez turystów – nie tylko tych najmłodszych. To największe i najstarsze zarazem polskie muzeum, w którym skupiono się na zabawkach. Stuletni koń na biegunach, modele samochodów oraz lalki, które do Kielc trafiły z odległych zakątków świata – oto główne atrakcje, z jakimi można się spotkać w tym miejscu.

TOP 3. Zespół klasztorny na Karczówce

Zespół Klasztorny na Karczówce - Kielce, Góry ŚwiętokrzyskieKto w czasie wycieczki po Kielcach zajrzy na Karczówkę, ten będzie mógł zapoznać się z cennymi zabytkami po miejscowych bernardynach. Zespół klasztorny, który się tu znajduje, swą historią sięga pierwszej połowy XVII stulecia. Budowa kościoła św. Karola Boromeusza i klasztoru wiążą się z zarazą, która nękała okolice Kielc w 1622 roku. Gdy zagrożenie minęło, biskup krakowski Marcin Szyszkowski ufundował kościół, obok którego wkrótce stanęły zabudowania klasztorne. Dziś zespół klasztorny na Karczówce zajmuje bardzo ważne miejsce w kieleckiej panoramie, jest też jednym z tych zabytków, którym turyści bardzo chętnie poświęcają swój czas.

TOP 2. Bazylika katedralna pw. Wniebowzięcia N. M.P.
Bazylika katedralna to najważniejszy zabytek sakralny, jakim mogą się pochwalić Kielce. Kto w czasie wycieczki zajrzy do tego kościoła, ten będzie mógł nacieszyć się widokiem wielu cennych dzieł sztuki. W XVIII-wiecznym ołtarzu głównym uwagę przyciąga piękny obraz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z lat 30-tych XVIII wieku, wielkim zainteresowaniem cieszy się tu również gotycki tryptyk. Z XVII wieku pochodzi płaskorzeźba Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ciekawym przykładem sztuki renesansu jest nagrobek Elżbiety z Krzyckich Zebrzydowskiej. Wykonany z „marmuru chęcińskiego”, jest jednym z ciekawszych dzieł Jana Marii Padovano.

TOP 1. Pałac biskupów krakowskich

Pałac biskupów Krakowskich-Kielce, Góry ŚwiętokrzyskieSymbolem Kielc stał się okazały pałac, służący dawniej biskupom krakowskim. Wzniesiony w latach 1637-1641 dzięki funduszom biskupa krakowskiego Jakuba Zadzika, jest dziś jednym z najchętniej odwiedzanych zabytków w Kielcach. Rozbudowany w XVIII wieku, jest pałac w Kielcach jedną z najciekawszych rezydencji na ziemiach polskich. Dziś służy jako placówka muzealna, która może się pochwalić ciekawymi zbiorami malarstwa polskiego, kolekcją sztuki zdobniczej oraz sanktuarium, które ma przypominać o Józefie Piłsudskim.

Kieleckie atrakcje mają wiele uroku, a możliwość odkrywania ich piękna każdemu z nas może sprawić wiele radości. W zaplanowaniu dłuższej wycieczki po stolicy regionu świętokrzyskiego pomoże nam doskonale rozwinięta baza noclegowa oraz ogromna ilość przewodników, w których znajdziemy wiele praktycznych porad związanych ze zwiedzaniem Kielc. Warto z nich skorzystać, by móc w pełni wykorzystać czas spędzony w tym mieście i nacieszyć się jego największymi atrakcjami.