najpiękniejsze zamki i budowle obronne województwa świętokrzyskiego

Świętokrzyskie ma się czym pochwalić, a cennych zabytków w tej części Polski nie brakuje. Na co warto zwrócić uwagę w czasie wycieczki po tej krainie? Na zamki i budowle obronne, które stanowią wyjątkową grupę pamiątek historycznych.

Pałac w Podzamczu Piekoszowskim

Ruiny pałacu w Podzamczu Piekoszowskim mogą zainteresować nie tylko miłośników historii, ale i tych, których interesują dzieje architektury. Tutejszy pałac powstał w połowie XVII wieku i pomimo sporych zniszczeń, wciąż może zrobić wielkie wrażenie na zwiedzających. Miłośnicy architektury zaglądają tu głównie ze względu na fakt, iż przy budowie tej rezydencji wzorowano się na najsłynniejszej budowli stojącej do dziś w Kielcach – na pałacu biskupów krakowskich.

Zamek rycerski w Sobkowie

Zamek rycerski w Sobkowie to ciekawy zabytek, który może się pochwalić historią sięgającą drugiej połowy XVI wieku. Do dziś można tu zobaczyć pozostałości klasycystycznego pałacu, a w częściowo odrestaurowanej budowli czekają na gości pokoje gościnne.

Zamek w Bodzentynie

Ruiny zamku w Bodzentynie są cenną pamiątką z czasów średniowiecza. Opuszczony przez dawnych właścicieli, od XIX stulecia popadał w ruinę. Do dziś jednak można sobie wyobrazić, jak potężną budowlą był bodzentyński zamek w XIV stuleciu.

Zamek Krzyżtopór w Ujeździe

Niewielka miejscowość Ujazd może się pochwalić jedną z najpiękniejszych i najbardziej fascynujących budowli w tej części kraju. Zamek Krzyżtopór, wzniesiony na polecenie Krzysztofa Ossolińskiego, do dziś intryguje swymi tajemnicami oraz potężnymi rozmiarami.

Zamek królewski w Chęcinach

Górujące nad Chęcinami ruiny królewskiego zamku są jednym z najważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki w rejonie Kielc. Rezydencja królewskich wdów, znana jako miejsce przechowywania cennych kosztowności, do dziś zachwyca swą sylwetką, a z zamkowych wież rozciąga się niezapomniany widok na pobliskie Góry Świętokrzyskie.

Świętokrzyskie to wyjątkowa kraina, którą z pewnością warto lepiej poznać. Historyczne wycieczki mogą się tu okazać wyjątkową przygodą dla każdego z nas – szczególnie w chwili, gdy motywem przewodnim naszej podróży staną się tajemnicze zamki.