Zamek królewski w Chęcinach – skarb ziemi świętokrzyskiej

 

Jest jednym z cenniejszych zabytków ziemi świętokrzyskiej oraz atrakcją turystyczną, której w trakcie wycieczki po okolicy Kielc nie można pominąć. Chęciny i tutejszy zamek to wyjątkowe miejsce, które kusi ciekawym wyglądem oraz pełną tajemnic historią. Co każdy z nas powinien wiedzieć na temat tego obiektu?

Z kart historii- dzieje chęcińskiego zamku
Zamek w Chęcinach wzniesiony został na szczycie skalistego wzgórza, dzięki czemu jego ruiny do dziś dumnie wznoszą się nad centrum miasteczka. Kiedy dokładnie zbudowano zamek? Można przypuszczać, że prace związane z jego budową zapoczątkowano na przełomie XIII i XIV wieku. Pierwsze wzmianki na temat chęcińskiej warowni pojawiają się w dokumencie króla Władysława Łokietka, wydanym w początkach XIV wieku. Z dokumentu tego wynika, iż zamek w Chęcinach został przekazany Janowi Muskacie – biskupowi krakowskiemu, który stał się jednocześnie panem kilkunastu wsi leżących w rejonie współczesnych Chęcin. W XIV wieku zamek ten awansował i stał się siedzibą powiatu sądowego. Z czasem nabrał na znaczeniu, stając się miejscem wielu ważnych wydarzeń historycznych. To właśnie tu w XIV wieku odbywały się wielkie zjazdy możnowładców i rycerstwa, w trakcie których zapadało wiele ważnych dla przyszłości Polski decyzji. W połowie XIV wieku ukryto tu skarbiec archidiecezji gnieźnieńskiej, co jest najlepszym dowodem na to, jak potężną i cenioną twierdzą musiał być wówczas zamek w Chęcinach. Potwierdza to również fakt, iż później na chęcińskim zamku ukryty został skarbiec koronny. Zamek w Chęcinach odegrał też ważną rolę w okresie wojen z Krzyżakami, stając się jednym z tych miejsc, w których gromadzono polskie wojska. Tu również, w 1331 roku, zapoczątkowano tradycję polskich sejmów.
W połowie XIV wieku zamek w Chęcinach, odgrywający coraz ważniejszą rolę, został znacznie rozbudowany z woli Kazimierza Wielkiego. Efekt? Stał się on jedną z najpotężniejszych budowli obronnych na ziemiach polskich, której aż do XVII wieku nie udało się zdobyć siłą. W swych dziejach zamek pełnił różne funkcje. Służył m. in. jako więzienie, w którym przetrzymywano wrogów polskich królów uznanych za zagrożenie dla ich władzy. W I połowie XV wieku na zamku tym urzędowały rodziny królewskie, w tym królewskie wdowy. W gronie najważniejszych gości chęcińskiego zamku znalazła się królowa Bona, o której – ze względu na ogromne bogactwo – do dziś krąży tu wiele legend.
Od XVII wieku zamek traci na znaczeniu, od XVIII wieku popada w ruinę. Na szczęście już pod koniec XIX wieku doceniono wartość zamkowych ruin i podjęto kroki, dzięki którym udało się zamkowe pozostałości uchronić przed całkowitym zniszczeniem.

Spacerkiem po zamku – co warto zobaczyć?
Dziś zamek w Chęcinach to trwała ruina, która jest jedną z najważniejszych atrakcji turystycznych w rejonie Kielc. Co mogą tu zobaczyć turyści? Na uwagę zwiedzających zasługuje najstarsza część zamku, znana jako zamek górny. Ta część zamku ograniczona jest cylindrycznymi wieżami. Nieco młodszy jest zamek dolny, na terenie którego wyróżnia się czworoboczna baszta, wzniesiona w XV wieku. Zamek dolny miał pełnić funkcje gospodarcze, zatem to na jego dziedzińcu wydrążona została zamkowa studnia. Wykuta w skale, osiąga głębokość około 100 metrów. W trakcie zwiedzania zamku warto też zwrócić uwagę na ruiny budynku mieszkalnego, który do dziś może się pochwalić ciekawymi piwnicami. Wspaniale prezentują się też zamkowe baszty, dziś służące turystom jako punkty widokowe.

Chęciny to wspaniałe miasto, a panująca tu atmosfera może oczarować każdego. Wycieczki po tym pięknym miasteczku to szansa na ujrzenie wielu ciekawych zabytków oraz na odbycie wyjątkowej lekcji historii.