Wyżyna Sandomierska i jej atrakcje


Ta niezwykła kraina lessowa przyciąga wycieczki z całej Polski. Jakie atrakcje turystyczne czekają na jej terenie? Czym Wyżyna Sandomierska oczarowała turystów?

Rolniczy krajobraz oraz malownicze doliny rzek stały się wizytówkami Wyżyny Sandomierskiej. Ciekawa budowa geologiczna tej krainy jest doskonale widoczna w dolinach Koprzywianki oraz Opatówki. Wielu wrażeń miłośnikom geologii, przyrody i pięknych krajobrazów mogą sprawić wędrówki po Górach Pieprzowych, które są uznawane za najbardziej atrakcyjny fragment Wyżyny Sandomierskiej. Wznoszące się nad doliną Wisły góry zadziwiają stromymi skarpami oraz malowniczymi wąwozami. Są one jednocześnie przyrodniczym fenomenem. Na tym atrakcyjnym krajobrazowo obszarze można podziwiać największe w całej Polsce (a być może i w Europie) skupiska dzikiej róży. Takim atrakcjom towarzyszą piękne widoki na dolinę Wisły oraz na pobliski Sandomierz.

Wyżyna Sandomierska to atrakcje turystyczne nie tylko o przyrodniczym i krajobrazowym charakterze. Cennymi zabytkami przyciągają tutejsze miasta. Tym najchętniej odwiedzanym przez turystów jest Sandomierz. Znany z pięknych wąwozów i wspaniałej zabudowy, jest też miastem świetnie przygotowanym do przyjęcia turystów. Ci, którzy znajdą noclegi na terenie Sandomierza, mogą urządzać fantastyczne wycieczki po terenie Wyżyny Sandomierskiej. Oprócz Sandomierza wielką atrakcją są tu zabytki Klimontowa oraz Opatowa, którym w pewnością warto poświecić nieco więcej uwagi. Warto odwiedzić też Czyżów Szlachecki, który znany jest z pięknego pałacu oraz zabytkowej świątyni. W czasie wycieczki po tej części kraju warto też zatrzymać się w Kleczkowie. Tu czekają tak ciekawe atrakcje turystyczne, jak drewniany kościół oraz datowane na VI – X wiek cmentarzysko kurhanowe.