Najważniejsze atrakcje Sandomierza

sandomierz-góry świętokrzyskieTo królewskie miasto przyciąga wspaniałą okolicą oraz cennymi zabytkami. Tu, w dolinie Wisły, nikt na nudę nie będzie mógł narzekać. Sandomierz to wspaniały kierunek wycieczki dla każdego miłośnika historii, sztuki i tajemnic. Co koniecznie trzeba zobaczyć w tym mieście? Oto 10 atrakcji, dzięki którym Sandomierz jest jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych w naszym kraju.

TOP 10. Synagoga
Sandomierz-Synagoga, góry świętokrzyskieDla tych turystów, którzy cenią sobie wielokulturowość, ważnym zabytkiem na terenie Sandomierza będzie tutejsza synagoga. Znajduje się ona w pobliżu Rynku, przy ulicy Żydowskiej. Wzniesiona w latach 60-tych XVIII wieku, aż do czasów II wojny światowej służyła miejscowym Żydom. I choć dziś służy ona jako siedziba Archiwum Państwowego, do dziś przyciąga uwagę ciekawą formą architektoniczną oraz charakterystyczną bryłą.

TOP 9. Dom Jana Długosza
dom-Jana-dlugosza-w-sandomierzu-góry-świętokrzyskieGotycki dom z 1476 roku, wzniesiony w pobliżu Skarpy

Dom Jana Długosza-wnętrzeSandomierskiej, przyciąga zarówno swą ciekawą bryłą, jak i cennymi eksponatami, które znajdują się w jego wnętrzu.Dom Jana Długosza jest dziś siedzibą Muzeum Diecezjalnego, w którego zbiorach ujrzeć można m. in. rękawiczki królowej Jadwigi.

 

 

 

 

 

 

TOP 8. Podziemna Trasa Turystyczna
Podziemna trasa turystyczna-Sandomierz-Góry ŚwiętokrzyskiePełna przygód wycieczka po sandomierskich podziemiach każdemu z nas dostarczy niezapomnianych wrażeń. Tworzone od XIII wieku podziemia tworzą coś w rodzaju podziemnego miasta, które można poznać dzięki funkcjonującej tu od 1977 roku trasie turystycznej. Ma ona długość 45o metrów, prowadzi na głębokości 12 metrów, a główną jej atrakcją są dawne piwnice. W sumie można tu zobaczyć ponad 30 pomieszczeń, które pokazują, w jaki sposób dawniej przechowywano towary. Mapa-Podziemna trasa turystyczna-Sandomierz-Góry-świętokrzyskieWystawy w sandomierskich podziemiach pozwalają jednocześnie każdemu z nas zdobyć wiele cennych informacji na temat Sandomierza i jego mieszkańców, nic więc dziwnego, że trasa ta jest jednym z ważniejszych punktów w programie niemal każdej wycieczki po tym mieście.

TOP 7. Zbrojownia – Arsenał Miejski
Arsenał Miejski jest obiektem, który z pewnością przyciągnie uwagę każdego miłośnika historii. Ciekawa kolekcja broni z różnych okresów historycznych, zbroje i mundury – oto atrakcje, jakie czekają w tym miejscu na turystów. Co ciekawe – Zbrojownia znajduje się pod opieką Chorągwi Rycerskiej Ziemi Sandomierskiej, zatem zgromadzone tu eksponaty są często wykorzystywane w trakcie historycznych rekonstrukcji oraz imprez o historycznym charakterze.

TOP 6. Dawne mury obronne z Bramą Opatowską i Uchem Igielnym
Wznoszone od czasów króla Kazimierza Wielkiego, są dziś jedną z ważniejszych atrakcji na terenie miasta. Dawne mury obronne to cenny zabytek oraz takie atrakcje, jak słynna Brama Opatowska. Brama ta jest jedyną bramą wjazdową na teren średniowiecznego miasta, która przetrwała do naszych czasów. Służy dziś jako punkt widokowy, a rozciągająca się z niej panorama oczaruje każdego. Ciekawą pamiątką po murach obronnych jest też Ucho Igielne. Ta pamiątka po dawnej furcie dominikańskiej to jedna z ciekawszych atrakcji, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po Sandomierzu. To wąskie przejście dawniej było wykorzystywane przez dominikanów, dziś jest jedną z największych atrakcji Sandomierza. Dla tych, którzy chcą w czasie wycieczki po mieście poczuć klimat starego miasta, furta ta jest jednym z najważniejszych zabytków.

TOP 5. Wąwóz Królowej Jadwigi
Wielu turystów swe wycieczki po Sandomierzu rozpoczyna właśnie w tym miejscu. Wąwóz Królowej Jadwigi to wspaniała atrakcja przyrodnicza, choć nie tylko miłośnikom natury spacer jego dnem dostarczy wiele radości. Lessowy wąwóz, liczący sobie 10 metrów głębokości, to jedno z najpiękniejszych miejsc na terenie Sandomierza. Wraz z pozostałymi wąwozami (m. in. z wąwozem Piszczele oraz Wąwozem Staromiejskim) jest on nie lada atrakcją i dumą Sandomierza.

TOP 4. Kościół św. Jakuba
W gronie najcenniejszych zabytków architektury sakralnej, jakimi może się pochwalić Sandomierz, znajduje się kościół św. Jakuba. Ta romańska świątynia pochodzi z XIII wieku i uchodzi za najstarszą w pełni zachowaną budowlę na terenie Sandomierza. Kto w czasie wycieczki po mieście zdecyduje się zwiedzić ten kościół, ten będzie mógł zobaczyć m. in. ciekawe portale romańskie, XVII-wieczną kaplicę Męczenników Sandomierskich oraz średniowieczną dzwonnicę, w której znajdują się XIV wieczne dzwony – jedne z najstarszych w Polsce.

TOP 3. Bazylika Katedralna pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Wincentego Kadłubka
Bazylika Katedralna pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Wincentego Kadłubka jest najważniejszym zabytkiem sakralnym na terenie tego miasta, a zwiedzenie jej wnętrza jest jednym z obowiązkowych punktów w programie każdej wycieczki po Sandomierzu. Ta gotycka budowla przyciąga barokowym wystrojem oraz wspaniałymi dziełami sztuki, którym z pewnością warto się uważniej przyjrzeć. Ciekawe polichromie z XV wieku, ołtarz główny z połowy XVIII wieku oraz XVIII-wieczny tron biskupów sandomierskich – oto wybrane atrakcje, z jakimi można się zetknąć we wnętrzu tego kościoła.

TOP 2. Zamek Królewski
Od 1986 roku jest siedzibą Muzeum Okręgowego, wcześniej służył przez wiele lat jako więzienie. Dawna siedziba panów ziemi sandomierskiej, bez względu na pełnione przez siebie funkcje, od wieków pozostaje jednym z najważniejszych obiektów na terenie Starego Miasta. Wznoszony od XII wieku, konsekwentnie powiększany, jest Zamek Królewski jedną z wizytówek Sandomierza. Górująca nad doliną Wisły budowla skutecznie przyciąga uwagę turystów i zachęca ich do odkrywania historycznych zagadek tego królewskiego miasta.

TOP 1. Rynek – nie tylko ratusz
Sandomierski rynek to wyjątkowe miejsce, a każdy ze znajdujących się tu zabytków jest jedynym w swoim rodzaju dziełem sztuki. Renesansowy ratusz, Dom Bartłomieja Sernego, Konwikt Boboli oraz mieszczańskie kamienice, pochodzące z różnych okresów historycznych – oto najważniejsze atrakcje, z jakimi można się tu spotkać.

Wycieczki po Sandomierzu to wspaniała przygoda oraz jedyna w swoim rodzaju lekcja historii. Kto odwiedzi to miasto, ten w ciekawy sposób poszerzy swą wiedzę o świecie, a jednocześnie – nacieszy swe oczy widokiem wielu wspaniałych zabytków. Fakt, iż w Sandomierzu czeka na turystów świetnie rozwinięta baza noclegowa oraz ogromna ilość atrakcji, to czynniki mające istotny wpływ na rozwój turystyki w tym mieście. Filmy i książki, w których to miasto pojawia się coraz częściej, są kolejną szansą na zapoznanie się z tym ośrodkiem. Efekt? Goście zaglądają tu coraz chętniej, na czym zyskuje i Sandomierz, i jego mieszkańcy.