Agroturystyka Świętokrzyskie - Moc doznań z leśnego wypoczynku
Imprezy Integracyjne, zielone szkoły, Góry Świętokrzyskie
Jest idealnym miejscem dla tych, którym marzy się wypoczynek w pięknym otoczeniu, jest też miejscowością chętnie odwiedzaną przez tych, którzy chcą poprawić tan swego zdrowia. Busko-Zdrój to ciekawy kurort, który na mapie województwa świętokrzyskiego zajmuje miejsce bardzo ważne. Co warto wiedzieć na temat tej miejscowości?
Busko na mapie kraju
Busko-Zdrój przyciąga m. in. ciekawym położeniem. To znane uzdrowisko może się pochwalić korzystną lokacją na pograniczu Niecki Soleckiej i Garbu Pińczowskiego. Choć miasto to jest dość ważnym ośrodkiem przemysłowym, jego głównym skarbem pozostaje wspaniała atmosfera oraz klimat, dzięki któremu miejscowość ta świetnie radzi sobie jako popularny kurort. Jako uzdrowisko, jest Busko odwiedzane przede wszystkim przez osoby walczące z reumatyzmem i chorobami narządów ruchu, choć i walka z chorobami skóry zajmuje tu miejsce bardzo ważne.
Zarys historyczny
Busko-Zdrój to miejscowość, która może się pochwalić ciekawą historią. Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XII stulecia. Wiadomo, że w tym czasie Busko zaczęło się rozwijać jako osada rycerska, która w latach 40-tych XIII wieku stała się własnością klasztoru Norbertanek. W ich rękach Busko pozostało aż do kasaty klasztoru w 1819 roku. Przez wieki Busko mogło się rozwijać dzięki warzeniu soli, na co zezwalał mieszkańcom Buska przywilej królewski. W 1287 roku Busko otrzymało prawa miejskie, a od początku XV wieku –prawo do organizowania cotygodniowych targów. Rozwój produkcji sukna okazał się kolejnym czynnikiem wspierającym rozwój tego miasta, szczególnie w XV i XVI stuleciu. Niestety, jeszcze w XVI wieku Busko zaczyna tracić na znaczeniu. Odradza się dopiero w początkach XIX stulecia, kiedy to jego dzierżawcą zostaje generał Feliks Rzewuski. To w jego czasach Busko zaczyna się rozwijać jako znany kurort, mogący się pochwalić źródła solankowymi oraz mułami borowinowymi. Do dziś Busko-Zdrój jest miejscowością znaną głównie jako uzdrowisko, a piękna okolica i dobre zagospodarowanie sprawiają, że kuracjuszy zainteresowanych wypoczynkiem na jego terenie nie brakuje. Co można zobaczyć w Busku? Oto atrakcje, na które osoby spędzające w tym mieście urlop koniecznie powinny zwrócić uwagę.
Busko-Zdrój i jego atrakcje
Wśród tych zabytków, którym w trakcie wypoczynku na terenie tego uzdrowiska z pewnością warto się uważniej przyjrzeć, znajduje się kościół Niepokalanego Poczęcia NMP, należący dawniej do Norbertanek. Wzniesiony w latach 1592-1621, jest ciekawym przykładem architektury sakralnej oraz zabytkiem, który przypomina o dawnych właścicielach tego miasta. Dla osób, które cenią sobie sztukę barokową, wspaniałym doświadczeniem będzie możliwość zwiedzenia jego wnętrza. Warto też zwrócić uwagę na pobliskie zabudowania klasztorne, które swą obecną formę zyskały w pierwszej połowie XIX stulecia. Inną budowlą sakralną, której warto poświęcić swój czas, jest drewniany kościół cmentarny pw. św. Leonarda. To zabytek z końca XVII wieku oraz cenna perełka drewnianej architektury, obok której trudno przejść obojętnie. Z okresu między wojennego pochodzi jedna z nielicznych pamiątek po miejscowej społeczności żydowskiej. To bożnica, służąca obecnie jako siedziba kilku mniejszych sklepów. Ciekawym miejscem dla miłośników historii może się z kolei okazać willa „Polonia”, znana dziś przede wszystkim jako siedziba Muzeum Ziemi Buskiej. Dla kuracjuszy oraz dla tych, którzy chcą poczuć klimat tutejszego uzdrowiska, ważnym punktem w programie wycieczki po tej miejscowości będzie Park Zdrojowy, stworzony w latach 30-tych XIX stulecia. Na jego terenie można zobaczyć m. in. klasycystyczny gmach łazienek z 1836 roku.
Busko-Zdrój to ważny punkt na mapie województwa świętokrzyskiego oraz atrakcyjny kierunek wycieczki dla tych, którzy szukają ciekawych zabytków. Kto postanowi tu spędzić dłuższy urlop, z pewnością wiele zyska. Lecznicze wody i korzystny klimat sprawią, że wypoczynek na terenie tego kurortu przyniesie wiele korzyści i miłośnikom krajoznawstwa, i tym, którzy chcą poprawić stan swego zdrowia.