Świętokrzyskie skarby. Nagłowice

Na terenie województwa świętokrzyskiego nie brak ciekawych zabytków i miejscowości, które w czasie krajoznawczej wycieczki po tej części kraju z pewnością warto odwiedzić. W ich gronie znalazła się wieś Nagłowice, na terenie której czeka na turystów sporo atrakcji. Na które z nich koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas pobytu na terenie tej miejscowości?

Nagłowice są jedną z ciekawszych miejscowości na Płaskowyżu Jędrzejowskim. Wiadomo, że wieś ta istniała już w XIII wieku, a od XV stulecia stanowiła własność rodziny Rejów. Jednym z jej panów był znany poeta Mikołaj Rej, o którym w Nagłowicach pamięta się do dziś. Po Rejach Nagłowicami władali m. in. Walewscy, którzy pod koniec XVIII wieku zbudowali tu klasycystyczny dworek, oraz Radziwiłłowie, którzy w okresie międzywojennym zbudowali tu swój pałac.

W czasie wycieczki po Nagłowicach koniecznie trzeba pospacerować po tutejszym parku oraz odwiedzić Muzeum Mikołaja Reja, urządzone w dworku Walewskich. Nagłowice mogą się też pochwalić murowanym kościołem Matki Boskiej Różańcowej, który powstał w latach 1908-1914. Warto też zajrzeć na miejscowy cmentarz, na którym znajdują się m. in. kwatery żołnierzy rosyjskich z 1914 roku oraz mogiły tych, którzy zostali zamordowani przez hitlerowców w okresie II wojny światowej.

Piękna okolica i ciekawe zabytki sprawiają, że Nagłowice stają się miejscowością coraz chętniej odwiedzaną przez turystów. Chętnie zaglądają tu turyści w czasie jednodniowej wycieczki, coraz lepiej rozwija się tu również agroturystyka. Malownicza okolica sprawia, że Nagłowice stają się rewelacyjnym miejscem dla tych, którzy chcą wypocząć w sielskiej atmosferze i pięknym otoczeniu.