Świętokrzyski Szlak Zabytków Techniki

Niewielkie, choć stare i zachwycające Góry Świętokrzyskie, stare lasy oraz miasteczka o wiekowej historii – oto podstawowe atrakcje Wyżyny Kieleckiej. Nie brak tu jednak i zabytków techniki, które przypominają o miejscowej tradycji hutnictwa. Wszak na terenie Wyżyny Kieleckiej już 2 tysiące lat temu pojawiły się pierwsze kopalnie oraz piece hutnicze. Nic dziwnego, że tę bogatą tradycję przemysłową wykorzystano i utworzono bardzo atrakcyjny dla turystów szlak tematyczny. To Świętokrzyski Szlak Zabytków Techniki, dzięki któremu można poznać najstarsze ośrodki przemysłowe na ziemiach polskich. Jakie atrakcje turystyczne czekają na tej trasie?


Tym najważniejszym jest Nowa Słupia, w której można zwiedzić wyjątkowe muzeum. To Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego, w którym prezentowane są m. in. oryginalne piece hutnicze z początków naszej ery. To muzeum wyjątkowe – jedyne takie na terenie całego kraju. Kolejna miejscowość na trasie to najważniejszy w okolicy ośrodek przemysłowy, którego najsilniejszy rozwój przypada na początek XIX stulecia. To Ostrowiec Świętokrzyski, znany m. in. z wydobycia węgla brunatnego. Działała tu również huta żelaza, będąca niegdyś największym zakładem przemysłowym na terenie Zagłębia Staropolskiego. Dziś z historią miejscowego hutnictwa można zapoznać się w tutejszym Muzeum Historyczno – Archeologicznym.

Nie mogło na tym szlaku zabraknąć Krzemionek. Największą atrakcją tej miejscowości są neolityczne kopalnie krzemienia, które dziś mogą zwiedzać turyści dzięki dwóm podziemnym trasom turystycznym.
Kolejna ważna miejscowość na trasie to Wąchock, w którym od II połowy XII wieku urzędowali cystersi. Ich opactwo jest do dziś jedną z największych i najchętniej odwiedzanych na terenie Wyżyny Kieleckiej atrakcji. Sami cystersi zaś odegrali istotną rolę w rozwoju gospodarczym nie tylko Wąchocka, ale i jego najbliższej okolicy. Jak na specjalistów od zarządzania przystało, wyciągali cystersi ogromne dochody z miejscowego przemysłu: górnictwa i hutnictwa żelaza.

Z przemysłem Wyżyny Kieleckiej i jego historią można się również spotkać w Sielpi Wielkiej, której największą atrakcją jest Muzeum Zagłębia Staropolskiego z największym w Europie kołem wodnym. Można zatrzymać się również w Chlewiskach, w których znajduje się Zabytkowa Huta Żelaza.