Agroturystyka Świętokrzyskie - Moc doznań z leśnego wypoczynku
Imprezy Integracyjne, zielone szkoły, Góry Świętokrzyskie
Dla wielu turystów region świętokrzyski to kraina wyjątkowa, kusząca geologicznym, przyrodniczym i historycznym bogactwem. O tym, że wycieczki po tej części kraju mogą się stać emocjonującą przygodą, przekonać się można m. in. w rejonie wsi Sudół. To właśnie tu znajduje się Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” – jedna z największych atrakcji, jakimi może się pochwalić województwo świętokrzyskie. Co warto wiedzieć o tym miejscu?
Krzemionki Opatowskie i ich miejsce na mapie Polski
Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki”, jedna z największych atrakcji województwa świętokrzyskiego, znajduje się między wsiami Sudół i Magonie, tuż przy drodze nr 754. Ta niezwykła atrakcja oddalona jest od Ostrowca Świętokrzyskiego o zaledwie 8 km. Jakie atrakcje czekają tu na gości?
Z kart historii: kopalnie krzemienia i ich dzieje
Kopalnie krzemienia, będące dziś tak ważną atrakcją turystyczną, mogą się pochwalić długą historią. Ich powstanie wiąże się m. in. z osadami, które zaczęły się tu gromadzić jakieś 155 milionów lat temu, gdy na terenie dzisiejszych Krzemionek istniała zatoka. Muł, skorupiaki morskie i rozpuszczona krzemionka, która znajdowała się w morskiej wodzie – oto czynniki, dzięki którym w rejonie wsi Sudół mogły z czasem powstać kopalnie krzemienia. W neolicie wydobycie krzemienia było zajęciem bardzo ważnym dla grup ludzkich, które w regionie świętokrzyskim zaczęły zakładać swe osady. Krzemień pasiasty, główne bogactwo Krzemionek Opatowskich, stał się szybko materiałem bardzo ważnym nie tylko dla miejscowej ludności. Wydobywany w tutejszych kopalniach, trafiał do odległych zakątków Europy, a nawet na teren Azji Mniejszej. Jakie atrakcje dziś przypominają nam o prowadzonej tu przed wiekami działalności górniczej?
Zwiedzanie Krzemionek: jakie atrakcje czekają tu na gości?
Kto w czasie wycieczki po terenie województwa świętokrzyskiego odwiedzi Krzemionki, ten z pewnością nie będzie żałować. Czekająca tu trasa turystyczna to nie lada gratka dla miłośników historii, przygód i przyrody. Trasa ta liczy sobie 1, 5 km długości, a jej głównymi atrakcjami są dawne wyrobiska oraz górnicze hałdy. Nie lata atrakcją jest 500 metrowy odcinek, który prowadzi pod ziemią. Trasa ta pozwala turystom zapoznać z zabytkami techniki, które liczą sobie około 5000 lat. Dodatkową atrakcją jest tu zrekonstruowana osada, która zajmuje powierzchnię ok. 1, 5 ha. Dzięki niej możemy poszerzyć swą wiedzę na temat tego, jak radzili sobie ludzie z epoki kamienia i wczesnej epoki brązu.
Przyrodnicze skarby: co warto wiedzieć o tutejszym rezerwacie?
Rezerwat przyrodniczy „Krzemionki Opatowskie” to kolejna atrakcja, z jaką warto się zapoznać podczas wycieczki po tej części województwa świętokrzyskiego. Utworzony w 1995 roku, zajmuje powierzchnię 378, 81 ha. Obejmuje on tereny rezerwatu archeologicznego oraz leśnych kompleksów, które znajdują się w jego pobliżu. Dlaczego to miejsce jest tak atrakcyjnym celem wycieczki dla miłośników przyrody? Bo można tu ujrzeć wiele ciekawych gatunków roślin. Występuje tu aż 39 gatunków, wśród których nie brak roślin rzadkich i chronionych. Wawrzynek główkowy, zawilec wielkokwiatowy, goryczka krzyżowa, obuwik pospolity i lilia złotogłów – oto wybranie rośliny, z jakimi można się spotkać w trakcie wycieczki po terenie tego rezerwatu przyrody.
Krzemionki Opatowskie to wspaniałe atrakcje, które swym bogactwem i różnorodnością mogą oczarować każdego. To miejsce, któremu z pewnością warto poświęcić swój czas i energię.