Chęciny dla ciekawych: co warto zobaczyć w tym mieście?

Spokojne, malownicze miasteczko, które przyciąga ciekawą historią i wspaniałymi zabytkami oto Chęciny, które nie bez powodu stały się jednym z najważniejszych ośrodków turystycznych na terenie województwa świętokrzyskiego. Co warto wiedzieć na temat tego miasta i atrakcji, które czekają na gości na jego terenie? Jakich zabytków podczas wycieczki po tej okolicy nie można pominąć?

Chęciny i ich dzieje

Chęciny to miasto mogące się pochwalić wspaniałą przeszłością. Obdarzone szczególnymi względami królów, sławę zdobyło jako ważny ośrodek wydobycia rud miedzi, ołowiu oraz srebra. Pierwsza wzmianka o Chęcinach pochodzi z 1275 roku, wiadomo jednak, że już wcześniej u podnóża Góry Zamkowej zaczął się rozwijać gród, który już w początkach XIV wieku mógł się pochwalić prawami miejskimi. W XIII wieku wzniesiono tu zamek, dzięki któremu Chęciny zyskały na znaczeniu. Pomyślny rozwój miasta przerywają burzliwe wydarzenia z XVII wieku. Najazdy wojsk szwedzkich i Rakoczego, rokosz Zebrzydowskiego wszystko to negatywnie wpłynęło na rozwój miasta oraz na jego sytuację gospodarczą. Okres zaborów również nie był dla Chęcin zbyt łaskawy. Początkowo miasto znalazło się w zaborze austriackim, następnie stanowiło część Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. W okresie międzywojennym na nowo zaczął się tu rozwijać przemysł wapienniczy, choć dla współczesnych Chęcin ważnym źródłem dochodów stała się turystyka. Nie powinno to dziwić, gdyż w tym świętokrzyskim mieście na brak atrakcji nie można narzekać.

Chęcińskie atrakcje: co koniecznie trzeba zobaczyć?

Ruiny potężnego zamku, dumnie wznoszącego się nad miastem, to najważniejsza atrakcja Chęcin i główny cel niemal każdej wycieczki. Obiekt ten do dziś zachwyca swymi rozmiarami i ciekawą historią, a zamkowe mury są też rewelacyjnymi punktami widokowymi. Nie brak też ciekawych zabytków u stóp Góry Zamkowej, przy czym na szczególne wyróżnienie zasługują chęcińskie zabytki sakralne. Kościół parafialny p. w. św. Bartłomieja to jeden z cenniejszych zabytków tego typu, a jego ciekawe wyposażenie z pewnością zasługuje na uwagę. Zespół klasztorny klarysek oraz klasztor franciszkański to kolejne atrakcje, którym w trakcie pobytu w Chęcinach warto się dokładniej przyjrzeć. Z XVII wieku pochodzi kolejna atrakcja późnorenesansowa synagoga, będąca jedną z nielicznych pamiątek po miejscowej społeczności żydowskiej. Malowniczy rynek i piękna okolica sprawiają, że zwiedzanie tych zabytków staje się dla każdego miłośnika podróży wspaniałą przygodą.

Chęciny to piękne i pełne atrakcji miasto, które może zachwycić każdego. Tu rewelacyjnie poczują się i miłośnicy pięknych widoków, i ci, którzy w czasie wycieczki chcą się skupić na najcenniejszych zabytkach tej części regionu świętokrzyskiego. A co z miłośnikami przyrody? I na nich w agroturystyce grynwald czeka wiele wspaniałych niespodzianek.